• Heinz Grill a Joga z čistoty duše

  Seminár Aktívne utváranie života a dobre rozvinuté srdce |
  26. mája 2012 |

  S učením duchovného učiteľa Heinza Grilla som sa stretla na tomto seminári po prvýkrát. Azda aj preto som mala problém pochopiť celý obsah prednášky. Na rozdiel od väčšiny iných prístupov bežných na Slovensku, nie sú pre Heinza Grilla ťažiskom jogy fyzické cvičenia, ásany, ale duševná dimenzia jogy. A presne tak sa nazýva aj jeho kniha, ktorej slovenský preklad bol počas tohto seminára uvedený.

  Dopoludňajšia prednáška

  Len veľmi ťažko sa mi bude písať o samotnej prednáške. Na môj vkus bola príliš abstraktná. Ako som už napísala, nikdy predtým som sa s týmto prístupom k joge nestretla. A žiaľ, ani táto prednáška ma v jeho chápaní neposunula oveľa ďalej. Ešte vkladám nádeje do spomínanej knihy, snáď s jej pomocou dokážem lepšie porozumieť, o čo vlastne ide.

  Základné myšlienky, ktoré som predsa len (a snáď správne) pochopila, sa vzťahovali k nášmu aktívnemu prístupu nielen k joge, ale ku všetkému, čo robíme. Nejde o to, niekoho slepo nasledovať alebo niečomu bezmyšlienkovite veriť. Dôležité je snažiť sa veci skutočne pochopiť, zažiť, mať vlastnú skúsenosť. Z tohto vlastného poznania, ktoré sa v žiadnom prípade nedá len tak prevziať a naučiť, ale ktoré treba aktívne získať, potom vzniká cit v zmysle “cit pre vec” (tu mi neustále chodil po rozume názov románu “Cit slečny Smilly pre sneh :-)“). A ním je potom možné poznať pravdu. Tento cit si v žiadnom prípade netreba zamieňať s emóciami. Ak som dobre postrehla (moja nemčina nie je až taká úžasná), Heinz Grill používal nemecký výraz Empfindung, ktorý síce znamená cit, pocit, ale aj vnímanie, vnem a našla som aj opisný preklad “silný pocit alebo idea zanechaná skúsenosťou”. A zrejme šlo práve o tento posledný význam. Takýto prístup by mal okrem iného byť aj medzi učiteľom a žiakom. Vo vzťahu by sme si mali s odvahou zobrať priestor pre vlastný rozvoj, čo by ale nemalo na druhej strane viesť k egocentrizmu a nemali by vznikať škody pre druhých.
  Toto je iba malý kúsok z 2,5-hodinového rozprávania Heinza Grilla. Naozaj sa mi nedarilo sústrediť a už vôbec nie plne pochopiť všetky jeho myšlienky. Naposledy som sa podobne cítila na prednáške o programovaní v Jave :-D. Celkom som si vydýchla, keď skončila predpoludňajšia časť. Po obednej prestávke sme totiž konečne pristúpili aj k cvičeniu.

  Popoludňajšie cvičenie pod vedením Heinza Grilla

  Celé cvičenie má byť prestúpené danou spiritualitou a viesť k duchovnému rozvoju. Z tohto pohľadu má aj každá ásana svoj vlastný význam. Joga podľa Heinza Grilla úplne vynecháva pranajamu, pretože ide o neprirodzené dýchanie a nemôže sa ním teda rozvíjať prirodzenosť každej osobnosti. Preto sa aj pri cvičení dýcha úplne normálne, ľahko. Bolo to naozaj veľmi príjemné. Cvičenie sa akoby odľahčilo. Heinz niekoľko ásan predviedol, podrobne popísal a vysvetlil. Cvičili sme spolu s ním, bola možnosť vyskúšať si ásany aj priamo pod jeho dohľadom. Nejde pritom o nejakú technickú dokonalosť. Skôr o to, aby bola ásana vykonaná správne zvnútra, so zapojením správnych bodov. Napr. pri paščimottanasane (kliešte) som sa predtým snažila vyťahovať skôr z bokov a bedrových kĺbov. Heinz zdôrazňoval, že vyťahovať sa treba smerom zo stredu chrbtice. Aj zopár ďalších detailov pri iných ásanach mi pomohlo a určite ich pri vlastnom cvičení využijem. Časť, ktorá sa mi páčila najviac: keď nejaké cvičenie nedokážeš urobiť, tak si ho jednoducho predstavuješ :-)

  Nedeľné worshopy

  V nedeľu sa pokračovalo na inom mieste viacerými workshopmi na rôzne témy vedenými nielen Heinzom Grillom, ale aj jeho slovenskými nasledovníkmi. Boli naozaj na pestré témy, ako napr. architektúra, rakovina, pečenie chleba. Na týchto workshopoch som sa už nezúčastnila, takže mi zostáva záhadou, ako sa dá joga aplikovať na architektúru :-) Okrem toho sa počas seminára dal zakúpiť prvý slovenský preklad knihy Heinza Grilla s názvom Duševná dimenzia jogy. Ak sa mi ju podarí prelúskať, posnažím sa na ňu napísať recenziu.

  Kde sa dá cvičiť v Bratislave

  Jogu z čistoty duše, ako sa prístup Heinza Grilla nazýva, u nás cvičia viacerí učitelia. Myslím, že všetci z nich sa zároveň podieľali na organizácii či vydaní knihy. Sú to manželia Danica a Ivo Ondrušovci a ich štúdio jogy Narajana.

  Po absolvovaní seminára si pre seba skôr hovorím “tudy cesta nevede”. Ale ak popri fyzickom cvičení jogy očakávate aj nejakú hlbšiu spiritualitu, prípadne prenesenie jogovej skúsenosti do ďalších oblastí života, možno bude cvičenie podľa Heinza Grilla pre vás to pravé.

  Na úplný záver musím poznamenať, že seminár bol veľmi dobre zorganizovaný. Konal sa v príjemnom prostredí hotela Sorea s krásnym výhľadom, ranná registrácia prebiehala hladko, dal sa dokonca objednať aj obed, k dispozícii bola minerálka. Možno maličkosti, ale nie je to vždy u nás bežné. Heinz Grill prednášal v nemčine a po celý čas tlmočili spoluorganizátori. Muselo to byť naozaj vyčerpávajúce, zasluhujú si môj obdiv.

   

  Odkazy:

  Stránka Heinza Grilla: http://www.heinzgrill.de

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár