• Iyengar joga v Ružinove

    Štúdio jogy, Herlianska ulica 45 |
    Semestrálne kurzy jogy podľa Iyengara |

    Hneď na úvod vás musím upozorniť, že tento článok bude subjektívnejší než subjektívny. Iyengar joga je moja srdcovka. Je to totiž prvý jogový štýl, s ktorým som sa stretla. A tak sa v mojej hlave automaticky nastavila nejaká latka. Iyengar je môj štandard a všetky ostatné štýly jogy s ním porovnávam.

    Jediná Iyengar joga v Bratislave, ktorú som našla

    Dlho som v Bratislave nevedela nájsť učiteľa, či štúdio, kde by sa kvalifikovane vyučovala Iyengar joga. Možno kedysi toto štúdio ešte neexistovalo, alebo za to môže ich takmer nevyhľadateľná stránka (http://www.studiojogy.szm.com). Naozaj by s ňou mohli niečo urobiť. Ponúkam bezplatné poradenstvo
    O tom, že sa na kurz v tomto štúdiu jogy s jednoduchým názvom Štúdio jogy oplatí prihlásiť, ma presvedčili aj referencie majiteľky Evy Hroncovej. Zápis na jeden semester od začiatku septembra do konca januára stojí 90 €, čo sa mi zdá veľmi primerané. Jednorazové vstupy nie sú možné, treba zaplatiť naraz. Prvú hodinu si však môžete vyskúšať zadarmo. Chvíľu som premýšľala, či sa mám prihlásiť ku začiatočníkom alebo mierne pokročilým. Domýšľala som si totiž, že v Iyengar joge nie som predsa žiadny začiatočník. Omyl! Ako som neskôr na hodine zistila, cvičiť podľa knihy a s dobrým učiteľom je sakramentský rozdiel.

    Detaily, detaily, detaily!

    Hodinu, ktorú som navštevovala, viedol inštruktor František Kaan. Útly chlapík, sympaťák. Napriek tomu, že som už roky podľa knihy Iyengar jogu cvičila, zažila som úvodný šok. Títo ľudkovia skutočne dbajú na každý detail! S niečím takým som sa pri iných štýloch a cvičiteľoch ešte nestretla. Naozaj viete, kde máte kostrč a ako ju máte podsunúť? Isteže, kto by to nevedel… iyengaristi vás presvedčia, že o tom v skutočnosti nemáte ani páru. Na to, aby vás naučili precítiť kostrč, vám strčia pod zadok drevenú kocku a tú blbú kostrč budete hľadať tak dlho, kým si skutočne nepoviete: aha, fakt, toto je kostrč, cítim ju a doteraz som si jej existenciu nikdy v živote poriadne neuvedomila.
    Keď spomínam drevenú kocku, Iyengar joga je vo všeobecnosti známa využívaním rôznych pomôcok. Deky, penové, korkové alebo drevené kvádre, popruhy, bolstre, ale aj stoličky. Všetko s jedným zámerom: zaujmúť ásanu čo najdokonalejšie. Ďalšie detaily, na ktoré sa dbá, je presné zarovnanie končatín, vytiahnutie kolenného jabĺčka, tlak na vnútornú či vonkajšiu časť chodidla. Nie je časť tela, na ktorú by sa pri ásane nemyslelo. A berie sa ohľad na individualitu. Každé telo je iné a každé telo potrebuje a dokáže niečo iné. To vám zrejme budú tvrdiť aj inde, ale tu naozaj dajú pozor na to, aby ste mali pod hlavom toľko diek a pod zadkom toľko kociek, aby to vyhovovalo práve vám. Celkom zabudnite na skryté súťaženie typu „sused sa dokáže predkloniť viac ako ja“. Ide o precíznosť prevedenia, nie o nejaké predvádzanie sa.

    Nečakajte lacnú ezoteriku

    Kvalita sa nedá skĺbiť s kvantitou. Pri sledovaní každého detailu nestihnete počas hodiny vystriedať desiatky ásan. Postupuje sa tu veľmi pomaly a systematicky. Nečakajte ani prehnanú ezoteriku, či veci ako je spievanie mantier alebo nejakú rýchlokvasenú pránajámu a meditáciu. Pre mňa cvičenie podľa Iyengara predstavuje jednoduchú krásu bez akýchkoľvek zbytočností a umelých príkras.

    Moje hodnotenie

    Toto cvičenie určite nie je pre každého. Ak hľadáte niečo aspoň trochu dynamické, choďte inde. Ak predsa len prahnete po povrchnej spiritualite, hľadajte inde (takých miest a učiteľov nájdete habadej). Ak chcete zvládnuť čo najviac ásan za semester, aby ste sa cítili ako veľký jogín, tiež vás to tu nenaučia. Poctivé cvičenie, precíznosť a detaily, skutočné vyučovanie, podporu a pomoc učiteľa tu však nájdete zaručene.
    Po toľkej chvále vás asi prekvapí, že som kurz nedokončila. Som z toho doteraz smutná, ale kvôli viacerým osobným dôvodom (výhovorka sa vždy nájde 😉 ), som hodiny viackrát za sebou vynechala a potom som sa už nedokázala na dochádzanie do Ružinova namotivovať. So začiatkom ďalšieho semestra sa však chystám vrátiť a sľubujem si, že už nepopustím!

    Kde sa cvičí

    Ešte niečo k priestorom. Štúdio sa nachádza na Herlianskej ulici v Ružinove v takej typickej sídliskovej prízemnej budove (v akej zvykli bývať škôlky, ambulancie, služby…). Je tu jedna cvičebná miestnosť a zmiešaná ( ) šatňa. Na dlážke je linoleum. Všetky cvičebné pomôcky sú k dispozícii. Objektívne musím povedať, že prostredie nie je extra lákavé. Skôr taký bratislavský sídliskový štandard.

    Jedno video je lepšie ako tisíc slov…

    Snažila som sa na youtube nájsť video, ktoré by vám aspoň trochu priblížilo, ako to na hodine s Ferim vypadá. Myslím, že toto tomu ako-tak zodpovedná:

    Napíšte komentár →
  • Autoriyengar 30. 8. 2012, 21:00

    Tá ich stránka je fakt strašná:D Ale na pani Evu som všade čítala len samé chvály a už veľmi dlho som sa chcela prihlásiť. Keď som sa k tomu konečne odhodlala, zistila som, že jediná voľná hodina je okolo pol 8 ráno a to by som pri dochádzaní z Petržalky musela vstávať pred šiestou:/ Ďakujem za super článok, ktorý mi konečne detailnejšie vysvetlil v čom je I.yoga iná ako ostatné. Zaujímalo by ma, či to človeka dokáže “nabudiť” tak ako tie dynamickejšie typy jogy… + svalovica je zaručená, predpokladám:)

    Odpovedať →
  • AutorJyoti 3. 9. 2012, 13:11

    Je to dosť iné cvičenie ako dynamické typy. Na mňa osobne pôsobí skôr upokojujúco než povzbudzujúco, ale zase nie tak ako rôzne relaxačné hatha jogy. Ide hlavne o to, že počas hodiny sa stihne odcvičiť iba pár ásan, ale zato dôkladne. Asi sa pri tom až toľko endorfínov nevyplaví

    Odpovedať →
  • AutorAj ja som si nasla vyhovorky 10. 4. 2013, 23:40

    Tato joga trenuje trpezlivost, ziadne hviezdne momenty sa nekonaju. Uci nas, ze vzdy je co vylepsovat. Trpezlivost sa velmi potrebujem naucit, no ani ja som semester nedokoncila. Chybala mi disciplina, ktoru tato joga nutne potrebuje. A studio mam pritom za domom! No tiez sa chcem vratit

    Odpovedať →
  • Autorcena 31. 7. 2013, 8:24

    Koľko prosím vás stojí jedna hodina jógy?
    Ďakujem

    Odpovedať →
  • AutorKristína 9. 8. 2015, 13:52

    na iyengar jogu k ferimu chodim od septembra 2014, dovtedy som cvičila jogu skoro 10 rokov a myslela som si aky som macher. Až tieto hodiny mi ukazali že som stale začiatočnik a mam pred sebou celoživotnu cestu. Hodiny su užasne, človek si natiahne cele telo, po prvych hodinach som mavala taku zvlaštnu svalovicu akoby v hlbokych svaloch. Počas kurzu som nevynechala ani jednu hodinu a teraz cez leto mava feri hodiny v horskom parku v krasnom prostredi horarne.
    podla mna najlepšia hodina jogy vobec

    Odpovedať →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár