Namaste, adeptky a adepti jogy v Bratislave!

Prvý odstavec venujem aktuálnemu stavu blogu. Už dlhšiu dobu sa mu pravidelne nevenujem. A samozrejme, už dlhšiu dobu si dávam predsavzatia, že sa mu opäť začnem pravidelne venovať. Na jogu som nezanevrela, i keď popravde už nie som taký nadšenec ako kedysi. Naďalej sú vám však k dispozícii staršie články a občasné pozvánky. Kontakty na jogové štúdia a ich rozvrhy nie sú momentálne aktualizované. A ďalej už historický text z roku 2011, keď som s blogom začínala:

JyotiRaz dávno som si kúpila svoju prvú knižku o joge. Bola to Joga podľa Iyengara a ešte dlhé roky potom som si myslela, že iná joga ani neexistuje. Vtedy pre mňa joga bola synonymom mystiky a exotiky. Postupne však začala byť všade. Aj ja som si kúpila ďalšie knihy, vyskúšala rôzne hodiny, kurzy, pozrela čo to na YouTube. Mala som z toho v hlave pekný zmätok. Učitelia, knihy, videá, všetci mi radili niečo iné, často si protirečili. Oči zatvorené, či otvorené? Dýchať normálne, „plným” dychom alebo udžaji? Natiahnuť špičky alebo päty?

Joga nie je jedna. Nielenže štýlov je habadej, ešte aj v rámci nich je každý učiteľ svojský. A atmosféru ovplyvní aj to, či cvičíte v „socíkovskej” telocvični na linoleu alebo v peknom štúdiu na parketách. O tom všetkom by som tu chcela písať. Keďže som už vyskúšala kadečo, a ďalej skúšam, napadlo mi, že sa o svoje skúsenosti podelím formou blogu. Takto aspoň nebudem mať výčitky, že prebieham z jednej hodiny na druhú, od jedného učiteľa k inému.

Možno občas pridám aj nejaký článok navyše, niečo o vegetariánstve alebo ajurvéde. A ak boh (Krišna, Ganeš, Šiva :-) ) dá, chcem tu na jednom mieste zhromažďovať rozvrhy všetkých cvičení v Bratislave a oznamy o rôznych jogových podujatiach.

Hoci sa joge venujem s kratšími i dlhšími prestávkami už pomerne dlho, stále som skôr na úrovni mierne pokročilej. Cvičím pre zdravie tela a duše, neberiem jogu smrteľne vážne a nechcem tak brať ani tento blog. Som otvorená vašim (slušným) komentárom a novým nápadom. Môžete ich posielať na adresu jogavmeste@gmail.com.

Svetlana – Jyoti