• Ospalá Kailás joga

  Ospalá Kailás joga

  Kailás joga, Konventná ulica 7 |
  Semestrálne kurzy jogy |

  O cvičení so Slávkou Breirovou pod názvom Kailás joga som sa dozvedela z plagátikov povylepovaných po meste. Na prvý pohľad to vyzerá lákavo. Cvičí sa v centre mesta, vo vyhovujúcich večerných hodinách, cvičiteľka je certifikovaná Slovenskou asociáciou jogy a spomínané plagátiky registrujem už roky. K tomu ešte tie úžasné fotky z Nepálu na stránke. Tak sa teda nadšene hlásim! Kurz na jeden semester stojí 85 €, čiže v prepočte 5 € na hodinu. Úplne bežná bratislavská cena. Nevýhodou je, že treba zaplatiť vopred a prvú hodinu si nemôžete vyskúšať. A tak sa vám môže stať, podobne ako mne, že v kurze budete pokračovať len preto, že už ho máte zaplatený…

  Cvičí sa v suteréne

  Musím to povedať otvorene: tento kurz mi nevyhovoval. Prvé sklamanie bolo z priestorov. Podľa adresy (Konventná ulica) som očakávala podobné príjemné miesto ako je napr. štúdio Lotus joga. Žiaľ, Kailás joga sa nachádza v tmavej pivnici. Mojou nočnou morou boli nízke stropy. Ak som totiž chcela vystrieť ruky (meriam približne 173 cm), musela som sa pri niektorých polohách presúvať do výklenku pri okne. Maličkosť, ale hodinu vám dokáže znepríjemniť.

  Jedna nekonečná rozcvička

  Druhým sklamaním bol samotný priebeh cvičenia. Hoci nie som žiadny vytrénovaný borec, predsa len by som očakávala trošku náročnejšie zostavy. Hneď na úvod je relaxácia tváre. Fajn, to po pracovnom dni nezaškodí. Potom nasleduje dlhá rozcvička, ktorá prejde do cvičenia ásan, rovnako pomalého a nezáživného. Akoby sa rozcvička ani nikdy neskončila. Na nejaké detaily (viď napr. môj článok o Iyengar joge) sa vôbec neberie ohľad. Pani Slávka síce celý čas niečo rozprávala, ale aj tak som mala dojem, akoby bola niekde na inej planéte. Nezažila som, že by niekoho v polohe napravila, alebo aby presnejšie vysvetlila, ako treba správne ásanu vykonať. Konečne som pochopila, že joga môže niektorých ľudí nudiť. Táto joga nudila aj mňa, a to už je čo povedať. Na záver ešte ďalšia relaxácia a to je všetko. Celkovo by som túto hodinu radšej nazvala „rehabilitačná rozcvička v domove dôchodcov“.

  (NE)negatívny záver

  Aby som však nebola príliš jednostranná, zreprodukujem rozhovor dvoch starších dám v šatni po cvičení:

  “Dnes nám dala dosť zabrať, že?”
  “Áno, vždy toho toľko cvičíme. Je to také pestré, že si to ani neviem zapamätať.”

  V konečnom dôsledku tomuto kurzu môžem vytknúť iba dve veci: že prvá lekcia nebola na skúšku a že na stránke nie je uvedený podrobnejší popis, prípadne video, o aké cvičenie sa jedná a pre koho je určené. Keby toto bolo splnené, nemusela som na kurz nikdy chodiť a ani by som nenapísala túto nie práve lichotivú recenziu. Naozaj mi je to proti srsti, strašne nerada vyjadrujem kritiku. Tak teda aspoň záver napíšem v pozitívnom duchu. Toto cvičenie vám vrele odporúčam, ak:

  • máte naozaj (ale naozaj) mizernú kondíciu
  • máte menej ako 170 cm (kvôli nízkym stropom)
  • netrápia vás detaily jogových cvičení a ani nechcete robiť pokrok
  • radi si schrupnete počas dlhej relaxácie

  Odkaz na stránku Kailás jogy: www.kailas.sk/joga

  Napíšte komentár →
 • Autorslavka breierova 21. 3. 2014, 17:50

  Pre uolnost tychto informacii: moje studio je hned vedla Darshana studia, teda studia, ktoré autorka posadnuta snahou zdiskreditavat ma , pretlaca na svojich zrejme odbornych strankach ako sa len da. Podotykam, ze okrem tohoto clanku, v ktorom nenechala na mne suchu ani nitku si po mojom cviceni dala tu namahu a pockala si mojich cvicencov a ohovarala ma na ulici rovno pod oknami mojho studia.. Cvicim jogu 30 rokov. Nikdy som si neziskavala cvicencov ohovaranim inych lektorov jogy.Ak potrebuje Darshana novych cvicencov, treba kvalitne cvicit a pride aj pokoj a vyrovnanost o ktoru sa clovek v joge snazi.

  Odpovedať →
  • AutorJyoti 23. 3. 2014, 11:45
   v odpovedi na slavka breierova

   Nie, nečakala som na vašich cvičencov, ani som vás pred nimi neohovárala. Asi máte nesprávne informácie, alebo to bol niekto iný. Okrem toho pod oknami vašeho štúdia sa to ani nedá, lebo sa nachádza v pivnici… čiže skôr by som použila výraz nad oknami, keď už tak :-) Nie som posadnutá snahou zdiskreditovať vás, napísala som o vás iba jedenkrát a pre mňa je ten kurz už dávno zabudnutá záležitosť (keby ste sa mi teraz nepripomenuli).

   Darshana ani nikto z Darshany (či iného jogového štúdia na okolí) v tom prsty nemá, vaše úvahy majú charakter konšpiračnej teórie.

   Odpovedať →
 • AutorKristina R. 21. 10. 2015, 13:47

  Tento clanok je sicestary, ale aj tak mi vybehol pomerne vysoko v google vyhladavani takze som sa rozhodla zareagovat. Strucne.

  Na logu sem chodim uz od roku 2009 a nesuhlasim s vyrokmi autorky tohto clanku!

  a) nie je pravda, ze nie je mozne ist na skusobnu hodinu

  b) nie je pravda, ze vysoki ludia nemozu cvicit, je na solidarite skupiny aby sa rozmiestnili tak aby vsetkym cvicilo pohodlne

  c) priestory si dostatocne velke pretoze sa cvici vo velmi malych skupinach niekedy len 3 ludia, temne prostredie napomaha sustredeniu a relaxu

  d) kazdy cvici ako sa mu da,ja som sa naucila tak,ze mozem cvicit aj doma a dat si zabrat kolko chcem, tato joga mi uzasne pomaha na chrbat a je neoddelitelnou sucastou mojho zivota

  Kritika v tomto clanku mi pride neprimerana, zbytocne sarkasticka a naozaj posobi ako utok. To je vsetko k mojmu nazoru, prajem pekny den.

  Odpovedať →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár