• Hot yoga alebo peklo v telocvični

  Hot yoga alebo peklo v telocvični

  Horúca joga je hit silne podporený marketingom a to dokonca aj na Slovensku, kde iné jogové štúdia na reklame šetria. K jej popularite iste prispelo aj to, že ju cvičí Madonna či ďalšie celebrity. V zahraničí, hlavne v USA je známa skôr pod označením Bikram yoga. Jej zakladateľom je totiž Bikram Choudhury, niekdajší indický jogový šampión (áno, aj v joge sa usporiadavajú súťaže).

  Či ju už nazveme horúca, hot alebo bikram joga, princíp je rovnaký. Cvičí sa v miestnosti vyhriatej na približne 40° C s vlhkosťou do 40%. Zmyslom je vraj to, že pri takejto teplote a vlhkosti je telo flexibilnejšie, človek sa tak vyhne možným zraneniam a zároveň sa vďaka intenzívnemu poteniu telo detoxikuje. Bikram zdôrazňuje aj pozitívny účinok na krvný obeh.

  No hotový zázrak… alebo čisté šialenstvo? Konečne som sa odhodlala, nakúpila zľavové kupóny a horúcu jogu som vyskúšala aj ja.

  1. pokus: horúce peklo so Zuzanou

  Okúzlená krásnym novým štúdiom a zaskočená neznesiteľným teplom už v šatni vstupujem do telocvične. Peklo. Ešte len sedím na karimatke a už sa intenzívne potím. Prichádza cvičiteľka Zuzana Zanová. Očividne strávila ostatných 20 rokov svojho života striedavo v posilňovni a turbosoláriu. Na úvod povie nejaké upozornenia, že keď na nás prídu mrákoty, máme si sadnúť, na pokyn v prestávke sa treba napiť atď. Zuzana má vojenský štýl, jej pokyny sú rázne, ľudí hecuje k lepšiemu výkonu. Pravdupovediac, k joge sa mi to nejako nehodí. Samotné ásany nie sú extrémne náročné. Je to taká ľahšia variácia asi na ashtangu či Iyengar jogu, alebo, ak chcete, ťažšia variácia bežnej hatha jogy. Veľa ásan je v stoji, v druhej časti sa prechádza na pozície v sede.

  Neznesiteľné teplo však všetko komplikuje. Nohy sa šmýkajú, a tak nedokážem poriadne urobiť ani vrkšásanu. Urobiť čaturangu v tomto teple je pre mňa nemožné. Pri záklonoch mi prichádza nevoľno. A úplne najhoršie je to v ľahu na bruchu. Cítim, ako silno mi bije srdce. V tom mi napadajú príbehy o zdravých a mladých futbalistoch, ktorí dostali infarkt priamo na trávniku. Nezapíšem sa aj ja podobným spôsobom do histórie hot yogy na Slovensku?

  Hodina je nekonečná. V duchu preklínam Bikrama, Madonnu aj cvičiteľku Zuzanu. Jej pokrikovanie mi ide na nervy a prekáža mi tiež, že za celú hodinu nepredvedie ani jednu ásanu. Cvičíme podľa skúsenejších žiačok vpredu. Neberie sa veľký ohľad ani na to, že možno niekto má nejaký menší problémik s chrbticou (čo majú asi všetci ľudia po tridsiatke). Po skončení hodiny sa zaprisahávam: už nikdy viac. Ale predsa len… povedala som si, že recenziu napíšem vždy až po druhom – treťom pokuse a svoje pravidlo nechcem porušiť.

  2. pokus: horúca pohoda s Gejzom

  Mesiac mi trvalo, kým som sa odhodlala na druhý masochistický zážitok. Na recepcii sa dozvedám, že Zuzana má dovolenku a zastupuje ju Gejza Zošťák. Chvíľu sa obávam, či muž nebude predcvičovať ešte náročnejšie, ale moje obavy sa ukazujú ako zbytočné. Gejza pustí tichú príjemnú hudbu a v podobnom duchu je aj cvičenie. Hoci sa cvičia tie isté ásany, s iným učiteľom sa mi zdá zrazu všetko nejaké príjemnejšie. Žiadne naháňanie a pokrikovanie. Gejza každú ásanu predvedie a potom chodí a slovne upozorňuje na nedostatky. Možno všetko znášam ľahšie aj preto, že za mesiac sa mi trochu zlepšila kondícia a počas uplynulých horúcich dní som si privykla aj na takéto teploty. Cvičenie s Gejzom by som označila ako náročné, ale skôr príjemné. Naozaj bol môj dojem úplne iný ako z cvičenia so Zuzanou.

  Dozvuky a úvahy

  V obidvoch prípadoch mala pre mňa hot yoga nepríjemnú dohru: silné bolesti hlavy. Pila som dostatočne, ako sa odporúča, ale nezvyk na teplo a vlhko zrejme urobil svoje. Po cvičení so Zuzanou ma navyše boleli kríže. A hoci cvičenie s Gejzom som označila za skôr príjemné, noc po ňom bola veľmi nepríjemná. Striedavo som sa budila na návaly vnútornej horúčavy a nutkania na močenie (z toľkej vody).

  Fakt neviem, či má takéto sebatrýznenie zmysel. Sľúbená zlepšená flexibilita sa u mňa neprejavila. Skôr som mala obavy z pošmyknutia. Na cvičenie v teple si vraj treba zvyknúť, absolvovať ho aspoň päťkrát. Ale na to veru nemám chuť. Uvažovala som tiež nad tým, že v tom teple a vlhku sa vo vzduchotechnike musí celkom dobre dariť rôznym plesniam alebo mikroorganizmom. Jediný pozitívny efekt vidím v tom, že po zvládnutí hot yogy, sa vám už všetko ostatné bude javiť ľahšie.

  Cena je tiež závratná, 14 € na hodinu (v letnej sezóne „iba“ 10 €). Na druhej strane za to pobudnete v krásnom a čistučkom štúdiu, takmer ako v LA :-)

  Odporúčania, ak sa chystáte na hot yogu

  • Veľa pite už počas celého dňa.
  • Nezabudnite si so sebou zobrať vodu, najlepšie 1,5 litrovú fľašu. Liter vody na recepcii stojí 2,40 €.
  • Zoberte si veľkú osušku. Dá sa požičať aj na recepcii za 1 €.
  • Karimatky sú k dispozícii, nemusíte si nosiť vlastnú.
  • Oblečte si dlhšie legíny, pod kolená alebo ¾-ové. Bude sa vám menej šmýkať.
  • Pri cvičení sa premočíte do poslednej nitky, zoberte si teda na prezlečenie aj spodné prádlo.
  • Šetrite si sily a neprepínajte sa hneď od začiatku. Nezabúdajte, že cvičenie trvá 90 minút a ku koncu je to už naozaj neznesiteľné.
  • Nepodliehajte marketingu! :-)

  Kde sa cvičí?

  Hot yoga sa v Bratislave cvičí v Body & mind studio, Pri Habánskom mlyne 8 (blízko Patrónky). Ak cestujete MHD, najľahšie sa tam dostanete busom 83 alebo 34, zastávka (na znamenie) Dubová. Stránka štúdia: www.horucajoga.sk

  Okrem toho sa hot yoga v Bratislave cvičí aj v centre Ayur Ganesh. Tieto hodiny som zatiaľ nevyskúšala. Viac info nájdete tu.

  Novinka

  Hot yoga sa teraz dá cvičiť aj v novom štúdiu Hot Yoga Center v Ružinove na Klincovej ulici.

  Napíšte komentár →
 • AutorBikram Yoga 13. 2. 2013, 4:14

  Uz sa tesim, ked si tam budem moct zacvicit!

  Odpovedať →
 • AutorSonja 10. 4. 2013, 20:23

  No, co ja viem. Ja som najprv bola u Gejzu a az potom som sa dostala k Zuzane a pre mna Gejza bol prilis jemny, nejak mi tam chybala ‘chemia’. Potom som bola par krat ked Zuzka cvicila a celkom sa mi pacilo. Zatial ziadne problemy po bikram joge som nemala, ale vzdy som chodila len ked bol nejaky kupon (zlavy a pod.) lebo inac je ta cena priserne vysoka. Tiez ta satna velky minus, tlacenica najma vo vecernych hodinach.

  Odpovedať →
 • AutorMali Diago 6. 8. 2014, 19:25

  I’m sorry I don’t speak Slovak but i’m very interested in your Bikram yoga class to start in october. Do you think I could follow a class in slovak with a little help from your teacher? Could you please send me your schedule and address and price for I can’t even read this page…! Thank you so much

  Odpovedať →
 • Autorsiu 22. 8. 2014, 15:16

  vdaka za recenziu, cvicim jogu pravidelne, od ashtangy po "jemnejsie" ale bikram jogu som chcela skusit zo zvedavosti, po tomto clanku asi ani neskusim, nie zeby som ju odsudila, ale len preto, ze ozaj nemusim skusat vsetko :o)

  Odpovedať →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár