• Guláš joga s Jarom Prágerom

  Guláš joga s Jarom Prágerom

  Celoročný kurz Joga pre zdravie, Jaro Práger (Iris joga) |
  Bratislava (Staré mesto, Petržalka, Dlhé Diely, DNV) |

  Označenie guláš joga v nadpise nemyslím vôbec pejoratívne. Ak si dobre spomínam, nazval takto svoj štýl sám Jaro. Ja by som možno použila krajšie znejúce označenie eklektická joga. Jaro si totiž berie z každého rožku trošku a počas 9-mesačného kurzu toho stihne naozaj veľa. Zhrnúť všetko v jednom článku bude trochu fuška.

  Kde a za koľko sa cvičí?

  Typicky to začína letáčikmi povešanými v septembri takmer po celej Bratislave. Jarove kurzy sa konajú na viacerých miestach (Staré mesto, Petržalka, Dlhé diely, Devínska Nová Ves). Ja som chodila pravidelne na Hlbokú cestu, kde sa cvičí v telocvični základnej školy. Atmosféra tam bola veľmi príjemná, i keď dlážku by mohli umývať častejšie. Zopár hodín som si nahrádzala aj inde. V Petržalke sa cvičí tiež na základnej škole, v jednej triede, kde treba ešte odpratávať lavice. Teda nič moc, tam by sa mi asi celý rok chodiť nechcelo. Na Dlhých dieloch opäť v škole v telocvični a na parketách, čo je celkom OK. No a v Devínskej sa cvičí vo veľmi pekných, nových a čistých priestoroch centra Čaroin.

  Od miesta a počtu účastníkov sa odvíja aj cena. Zaplatiť 210 až 270 € naraz je dosť. Našťastie sa dá platiť až po prvej – druhej (možno i tretej) hodine. Jara si “oťuknete” a ak vám na prvý pohľad nesadne, nemusíte sa viackrát ukázať. Cvičenie trvá dve a pol hodiny, ale uvidíte, ubehne to ako voda.

  Úvod bez jogy

  Začiatky boli pre mňa také rozpačité. Stále som si hovorila: kedy už konečne začneme s poriadnou jogou? Naozaj to trvalo takmer tri mesiace, kým som stratila pocit, že som na nejakom rehabilitačnom cvičení. Lenivá rozcvička, rozcvičenie dolných končatín, chrbtice, krčnej chrbtice. Stále niečo, len nie naozajstné ásany. Spätne to dáva zmysel a Jarov opatrný prístup hodnotím pozitívne. Joga nie je len o ásanách, ale aj o bdelej pozornosti, čo Jaro zdôrazňuje od začiatku. A tú si môžete dobre (možno práve najlepšie) precvičovať hoci aj na jednoduchom kývkaní nohami. A propos, keď spomínam kývkanie nohami, Jaro si na veľa cvičení povymýšľal vlastné názvy. Znie to hlúpo, ale ako mnemotechnická pomôcka to funguje perfektne! Stierače na náklaďáku, malé a veľké zobkanie či vrtenie chvostíkom si pamätám doteraz.

  Konečne sa to rozbehne

  Postupne sme sa teda prepracovali aj k nejakým naozajstným jogovým ásanám. Keď som si už myslela, že teraz to bude také echt jogové, vytasil Jaro zrazu kalanetiku a cvičenie podľa Rachel Welchovej :-( To je skrátka celý on, nepára sa s tým. Zoberie si zo všetkého, čo mu vyhovuje a neriadi sa žiadnymi striktnými pravidlami. Hlavne, že to funguje a je jedno, kto to vymyslel.

  Ale joga predsa len zostala centrom pozornosti. Jaro nás naučil niekoľko druhov pozdravu slnku. Ten s výkrutmi som síce nikde inde nevidela, ale funguje ako perfektný životabudič. Tiež sme sa postupne naučili rišikéšsku zostavu a konečne sme sa dostali aj k šíršásane (stojke). Nesmiem zabudnúť na podivné cvičenie loma viloma, ktoré som si žiaľ odvtedy už nezacvičila.

  Nie je to len o cvičení

  Samotné cvičenie je však v prípade tohto kurzu len polovicou obsahu. Jaro sa zaujíma o všetko možné a nadšene o tom rozpráva. Počnúc svojimi filozofickými náhľadmi na život, cez stravovanie, permakultúru až po Jonášovu terapiu. Ak chcete, na jar sa môžete pridať k očistnej ryžovej kúre. Ja som ju zvládla a cítila som sa po nej výborne :-)

  S Jarom sa nudiť určite nebudete. Spomeniem ešte zopár vecí, ktoré sme vyskúšali a ktoré znejú dostatočne jogínsky: trátaka, kapalabháti, kathu pránam, mudry, sankalpa. A to som ešte určite na veľa vecí zabudla.

  Celkovo sa Jaro snaží vytvoriť na kurze priateľskú, spriaznenú atmosféru. Všetci si tykajú, prebehne aj zoznamovacie kolo a viacerí ľudia sa už medzi sebou poznajú, pretože chodia na ten istý kurz dookola viac rokov. S počtom účastníkov je to tak trochu problém, na začiatku tam je poriadna tlačenica. Niektorí však postupne odpadnú a po Vianociach už nebudete mať problém vystrieť si ruky. Na záver sa robila opekačka, ktorej som sa, žiaľ, nemohla zúčastniť.

  Moje hodnotenie

  Kurz Joga pre zdravie Jara Prágera (Iris joga) hodnotím pozitívne. Odporúčam ho všetkým začiatočníkom a tým, ktorí nechcú cvičiť len jeden vyhranený štýl. Jaro Práger je veľmi svojská osobnosť a nemusí každému vyhovovať. Objektívne však treba zhodnotiť, že má široký prehľad, mnohoročné skúsenosti ako cvičiteľ a nepochybne vrodené nadanie pútavo vyučovať.

  Odkaz na Jarovu stránku: www.irisjoga.sk

  Napíšte komentár →
 • AutorKaty 2. 6. 2013, 0:27

  Plne suhlasim s opisom Jarkovych hodin ..sama som pred par rokmi absolvovala 2 kurzy za sebou a vzdy som si nasla to com prave ja potrebovala :) ..prave tento kurz ma inspiroval venovat sa joge hlbsie a za to som vdacna :)

  Odpovedať →
 • AutorAny 8. 1. 2017, 2:50

  Jarove kurzy mi vela dali, chodila som 2 roky. Je to ako pise prva komentatorka – putave rozpravanie, nielen cvicenie. Priatelska atmosfera, lebo kazdu hodinu skoro ti isti ludia. Moznost nahradenia si hodinz iny den v tyzdni. Inspirativne straveny cas. Pre mna idealny uvod do jogy, ktoru svicim dodnes.

  Odpovedať →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár