• Yoga nidra s Carmen Rodriguez

  Bežná hodina jogy vyzerá asi takto: 50 minút sa cvičí a 10 minút sa relaxuje. Pri hodine yoga nidry je to presne naopak: 10 minút je krátka rozcvička a potom sa 50 minút relaxuje. No povedzte, nie je to perfektné?

  Carmen Rodriguez a Petr Fulka

  Víkendový seminár o yoga nidre v štúdiu Darshana yoga viedla Carmen Rodriguez – španielska učiteľka jogy, ktorá žije v Prahe. Mimochodom, je naozaj krásna, vyhráva u mňa titul Miss Yoga :-) Celý seminár tlmočil veľmi plynule do češtiny Petr Fulka, ktorý je rovnako učiteľom jogy. Podarilo sa mi zúčastniť polovice lekcií, a veru je mi ľúto, že som nestihla všetky. Podľa môjho názoru sa totiž relaxácia na väčšine hodín jogy neberie veľmi vážne. A ja samotná často namiesto relaxácie ráno po cvičení chaoticky pobehujem po byte, aby som stihla prísť načas do roboty :-)

  Na úvod Carmen spomenula len pár základných zásad. Ako sama povedala, niekedy je lepšie mať najskôr vlastnú skúsenosť a až potom sa zaoberať nejakou teóriou. Yoga nidra môže byť chápaná viacerými spôsobmi – od jednoduchej relaxácie cez hlbokú meditáciu až po cestu k osvieteniu. Pre niekoho to môže byť spôsob vlastnej terapie, práce so svojou psychikou. Vykonáva sa v polohe šavásany, čiže v ľahu na zemi. Najdôležitejšie zo všetkého je pri nej nezaspať. Tiež nie je dobré do niečoho sa nútiť, niečo očakávať.

  Prax vedie slovne učiteľ, teda v tomto prípade Carmen. Pozornosť postupne prechádza celým telom, chvíľu sa sústreďuje na dych. V uvoľnenom stave sa potom trikrát zopakuje sankalpa – vlastná pozitívna afirmácia. Ďalej sa pokračuje vo vedenej relaxácii cez jednotlivé časti tela (fyzické alebo energetické), zapájajú sa aj predstavy (napr. predstava tepla a chladu). Súčasťou yoga nidry je tiež pozorovanie priestoru – tmy za zavretými očami, ktorý sa nazýva cidākāśá. Bez toho, aby som pred tým o yoga nidre niečo vedela, som toto „cvičenie” prirodzene vykonávala aj sama, pohľad do čierna na mňa vždy pôsobil upokojujúco, akoby som videla nekonečno. Pred záverom si opäť v duchu tri razy zopakujete sankalpu. Yoga nidra môže trvať rôzne dlho, minimálne asi 15 minút, najviac zvyčajne do 50 minút.

  Po praktických cvičeniach sa prešlo k základom teórie. Konečne powerpointová prezentácia, ktorá ma skutočne zaujímala :-) Keďže v sobotu som sa seminára nezúčastnila, prvú časť teórie som premeškala, budem si ju musieť doštudovať sama. Veľa sme sa bavili o tom, že pri yoga nidre sa človek dostávam k hlbším úrovniam vedomia, k podvedomiu. Tu myseľ funguje inak, v obrazoch, archetypoch. Vizualizácia počas yoga nidry tak môže byť veľmi účinným nástrojom.

  Skúsenosti s yoga nidrou nemôžem nič vytknúť. Vždy mi bolo tak trochu proti srsti, že meditácia sa často podmieňuje správnym sedom, v ktorom človek bez ťažkostí vydrží až po dlhom tréningu. Na mňa osobne takáto požiadavka pôsobí dosť frustrujúco. Pristihla som sa už pritom, že meditácia sa pre mňa zmenila na súťaž v sedení s vystretým chrbtom či zápas s vlastným telom (i keď toto samotné pozorovanie už hádam môžem považovať za malý vhľad a niečo mi o mne napovie). Yoga nidra pre mňa teda znamená oslobodenie od tejto povinnosti. I keď pri nej pravdepodobne vystrčia rožky zase nejakí iní démoni (alebo tí istí démoni v inom preoblečení).

  Tiež oceňujem spôsob, akým Carmen seminár viedla. V žiadnom prípade nešlo o nejaké ezoterické frázy. Bolo vidieť, že Carmen má s tým, o čom rozpráva vlastnú hlbokú skúsenosť. Samozrejme doplnenú o širšie teoretické pozadie. Po seminári sme dostali možnoť stiahnuť si nahrávky niektorých meditácií, ktoré sme robili. A tak mi teraz nič nebráni v tom, aby som si bez výčitiek namiesto cvičenia občas (či pravidelne) poležala v šavásane :-)

  Napíšte komentár →
 • Autorbrano 26. 6. 2013, 16:15

  Podpisujem. Ja som bol na seminari vsetky tri dni. Napriek vysokej cene to stalo za to. Pacilo sa mi striedanie teoretickych casti (na ktore bezne nie je cas) so samotnou praxou, takze to bolo tak akurat pestre. Ked som pozeral a pocuval nahravky inych Nidier na internete, posobili na mna pomerne rusivo, ci uz hlasom, intonaciou alebo obsahom. Carmen s Petrom sa podarilo ma trafit omnoho lepsie, a tesim sa jednak na prax s nahravkami zo seminara, ako aj na pripadne vlastne, ktore ako sam verim uz budem schopny si zostavit aj sam. Este by to chcelo dostudovat vyznamy symbolov na zostavenie vizualizacnej casti, na co ani na trojdnovom workshope nebol priestor, co samozrejme uplne chapem. Vyborny seminar. Vdaka Darshanka.

  Odpovedať →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár