• Bratislavský deň jogy – starý dobrý oldskúl

  Bratislavský deň jogy – starý dobrý oldskúl

  Priznám sa, na XVII. Bratislavský deň jogy som sa šla pozrieť len zo zvedavosti. Konkrétne ma zaujímalo, čo je to za tajomnú organizáciu, tá Jogová spoločnosť. Vlastní síce závideniahodnú doménu joga.sk (iste viacerí po nej lačne bažíme), ale až trestuhodne zanedbáva jej obsah a len sporadicky informuje o svojej činnosti. Skrátka, môj dojem bol, že v Jogovej spoločnosti „skapal pes.”

  Môj dojem bol mylný. Pochopila som to pri vstupe do NTC, kde sa deň jogy konal. Hala (resp. polovica haly vyčlenená na cvičenie) bola na moje prekvapenie plná ľudí. Pes tu teda rozhodne neskapal, povedala by som len, že pes je trošku starší. Vekový priemer účastníkov odhadujem na 50 rokov. Jogová spoločnosť organizuje aj štúdium jogy v rámci Univerzity tretieho veku a zrejme i jej frekventanti a absolventi sa prišli pozrieť na túto akciu.

  Starší boli nielen cvičenci, ale aj cvičitelia. Bratislavský deň jogy, to nebola žiadna hopsasa vinyasa. Bola to pomalá, skôr zdravotná joga, zameraná najmä na precvičenie chrbtice. Žiadne navonok efektné pózy, ktoré by ste si cvakli iPhonom a uploadli na Instagram. Skúsenosť s takýmto cvičením mám z hodín Jara Prágera a Juraja Gajdoša.

  Bratislavský deň jogy začal cvičením Dodo Blesák. Ukázal niekoľko menej známych cvičení určených najmä na rozpohybovanie krížovej a hrudnej chrbtice. Boli naozaj účinné, potvrdzujem.

  Nasledovalo tibetské cvičenie Lu jong v podaní Ruženy Kufárovej zo Šale. Tejto hodiny som sa nezúčastnila, ja už naozaj nepotrebujem mať v hlave ešte väčší mišung cvičebných a duchovných prístupov :-)

  Veľmi, ale skutočne veľmi sa mi páčila nasledujúca hodina jin jogy s Hanou Pickovou z Brna. Je to zrejme individuálne, ale mám práve teraz také obdobie dlhých výdrží a postupného, nenásilného uvoľňovania spojeného s predýchaním. Práve o tom jin joga je, ako som pochopila. Dala som si záväzok, že musím vyskúšať nejaké hodiny jin jogy v Bratislave.

  Po obednej pauze cvičila ďalšia lektorka z Moravy, pani Eva Jandová. Opäť to nebolo o nejakom „rvaní” sa do ásan, i keď v porovnaní s predchádzajúcimi cvičiteľmi zaradila viac silových pozícií, napr. klasickú dosku (plank, side plank).

  Patrícia Grossányiová predviedla (upravenú) zostavu podľa Swami Vishnudevananda. Tu už šlo konečne o typické jogové ásany, na ktorých som si dobre „pochutila”. Poznáte knihy André van Lysebetha? Šlo približne o takú zostavu, aká je v jeho prvej knihe. Van Lysebeth a Swami Vishnudevananda boli totiž obaja žiakmi Swami Sivanandu. Škoda len, že pre krátkosť času žiadny z cvičiteľov nemohol zaradiť plnohodnotnú relaxáciu na záver svojho cvičenia.

  Skutočne dlhé uvoľnenie prišlo až na konci celého podujatia. Súčasná predsedníčka Jogovej spoločnosti Soňa Ftáčniková viedla čakrovú meditáciu (či skôr relaxáciu). Ako názov naznačuje, postupne nás previedla jednotlivými čakrami, z ktorých niektoré som prespala :-)

  Bol to veľmi príjemne strávený deň. Jogová spoločnosť tu prezentovala jogu v tej jemnejšej, fyzicky menej náročnej podobe, zameranú skôr na prežívanie jednotlivých cvičení a vnímanie svojich možností. Majú svoju cieľovú skupinu starších ľudí a je to tak dobre, pretože mladí a fyzicky zdatní dnes môžu cvičiť jogu už skoro na každom rohu. I keď predsa len by sa mohli svetu viac otvoriť a dať o sebe aktívne vedieť aj širšiemu publiku.

  Bratislavský deň jogy

  Relax v NTC

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár