• Škandál okolo Anusara jogy

  Škandál okolo Anusara jogy

  Anusara joga sa u nás necvičí, takže tento škandál by nás v zásade ani nemusel trápiť. Ale trošku bulváru nezaškodí. A tiež to môže byť ponaučenie pre hocikoho a hocikde: joga nie je len láska, harmónia, zdravie a … (domyslite si ďalšie podobné blabla), ale aj biznis ako každý iný. Teda plný podvodníkov, ktorí vodu kážu a víno pijú. A o tom je príbeh Anusara jogy.

  Čo je Anusara joga

  Alebo ešte lepšie kto je Anusara joga… Anusara joga je nerozlučne spätá s jej zakladateľom Johnom Friendom. To znie priateľsky, nie? :-) Ten založil v roku 1997 moderný štýl hatha jogy vychádzajúci z Iyengar jogy, doplnený o prvky hinduistickej spirituality. Najvyšším zámerom praxe Anusara jogy je prepojiť študentov s ich vnútorným dobrom. To sa prejavuje aj pri fyzickom cvičení, kde jednotlivé pozície majú byť prejavom tohto dobra zvnútra navonok. Cvičenie má inšpirovať „ľahkosť, hravosť a radostnú kreativitu.“ Cvičiaci majú dodržiavať určité pravidlá, ale samotné cvičenie nemá stanovené nejaké presné a nemenné sledy ásan, ako je to napr. v ashtanga joge. No a že vám to stále nič nehovorí? Ani mne nie. Preto aspoň jedno video. Na prvý pohľad to vyzerá ako celkom normálna hodina jogy a aj ten zvrhlík John Friend je celkom sympaťák.

  Americký jogový škandál

  Všelijaké šuškandy z radov učiteľov Anusara jogy sa vyskytli už v minulosti. Podľa všetkého bolo verejným tajomstvom, že guru John Friend udržiava sexuálne styky so svojimi (často vydatými) študentkami a nasledovníčkami. Okrem toho jeho firma (áno, vznikol celý biznis s kurzami, certifikátmi pre učiteľov, jogovými pomôckami nazvaný Anusara Inc.) porušovala ustanovenia amerického pracovného práva a „zabúdala“ platiť zamestnancom do dôchodkového fondu. (Toto je ten škandál? Na Slovensku bežná realita.) A okrem toho si milý John rád aj zahulil, pritom marihuanu mu museli zháňať jeho vlastní zamestnanci (takúto požiadavku som veru od šéfa ešte nedostala). Posledné, najčudnejšie obvinenie spomína, že John Friend bol členom čarodejníckeho kultu Wicca (u nás tiež neveľmi známeho).

  Toto všetko sa prevalilo niekedy vo februári a marci tohto roku. Mnohí učitelia sa následne vzdali svojich certifikátov Anusara jogy a samotný John Friend sa vzdal postu šéfa Anusara Inc. Aká bude budúcnosť, nikto netuší, ale týpkov s ambíciou stať sa falošným guruom pobehuje po svete iste neúrekom, a tak nemusíme mať o budúcnosť skomercionalizovanej jogy obavy 😉

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár