• Joga s Milanom: nie je Rishikesh ako Rishikesh

  Yoga Rishikesh Style s Milanom Galatom |
  Yoga Vidyalaya Center |

  Hodinu jogy s Milanom som navštívila trikrát a zakaždým to bolo trochu iné. Keby som však mala nájsť spoločné body, povedala by som, že Milan cvičí o niečo silovejšie, ako som na priemernej hodine zvyknutá. A jeho záľubou sú evidentne ruky. Mojou rozhodne nie :-)

  Hodina sa začína dlhým trojnásobným óm, v Milanovom podaní naozaj dunivým. Potom nastupuje poriadna rozcvička, dostatočne dôkladná. A následne dynamické zostavy, psy hore-dole, čaturangy, bojovníci… Pritom hodina, ktorú som navštívila v nedeľu ráno bola oveľa viac “flow”. Dvakrát som bola na cvičení s menšou skupinkou v miestnosti Bamboo vo štvrtok večer. Zdá sa mi, že tam bol Milan kreatívnejší, skúšali sme ásany, na ktoré by som sa doma ani náhodou neodvážila. Dokonca sme cvičili aj vo dvojiciach, a to bola ohromná zábava a zaujímavá skúsenosť. Hoci nie som veľmi kontaktný typ, v tomto prípade mi vôbec neprekážalo, že na mojom chrbte čupí spolucvičiaca. Vrátim sa ale trošku späť. Po dynamickej časti nasledovalo viac silových cvičení, obzvlášť na ruky a brucho. Pre mňa makačka. Na záver tradične nejaké obrátené polohy, pri ktorých Milan (v menšej skupinke) ochotne dopomôže a ukáže nejaké triky. Relaxácia len taká krátka, aby sa nepovedalo. Po večernej hodine som sa cítila úplne nabudená a na spánok som ani nepomyslela. Aspoň som si napísala koncept tohto článku :-) Ale predsa len by som od cvičenia so začiatkom o 20:15 očakávala niečo viac uzemňujúce.

  Túto hodinu neodporúčam začiatočníkom, je dobré ovládať základné pozície. Naopak, mne sa zdalo, že Milan by sa viac potešil rovnocennejším, pokročilejším cvičiacim, ktorí by stačili na všetky jeho kľuky a stojky. Možno by sa v tom silovejšom cvičení vyžívali skôr muži. Ale inak fakt švanda, hlavne ak natrafíte na menšiu účasť.

  Na záver ešte niečo k nadpisu. Poznala som, a pravidelne cvičievala, tzv. rišikéšsku zostavu. Ide o sériu základných jogových ásan popísanú napr. v knihách André van Lysebetha. Preto som si pod názvom “Yoga Rishikesh Style” predstavila práve toto skôr lemravé naťahovacie cvičenie (to nemyslím v zlom, mám ho rada :-) ). Ale je to celkom inak, táto hodina nemá s “mojou” rišikéšskou zostavou nič spoločné.

  Cvičí Milan Galata. Jeho profil nájdete na stránke centra Yoga Vidyalaya alebo na Facebooku.

  Napíšte komentár →
 • AutorĎakujem za recenziu ;) 13. 12. 2012, 23:54

  super – teraz som si všimol že je o mne recenzia 😀
  teším sa že sa niekto venuje sledovaniu jógového diania v Bratislave 😉 áno je to silová hodina 😀 ostatné robím inak, tam sa venujem začiatočníkom. Rišikéšskou bola nazvaná pre princíp striedania pozícií – inak milujem rišikéšsku zostavu – príď nabudúce si ju dáme 😀
  ďakujem – hari óm

  Odpovedať →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár