• S. T. Krishnamacharya: mudrc, jogín, liečiteľ

  Ak ste si dnes ráno zacvičili pozdrav slnku, alebo sa chystáte večer na hodinu jogy, s veľkou pravdepodobnosťou za to vďačíte jednému človeku. Je (resp. bol) ním Krishnamacharya. Hoci nikdy nevycestoval z Indie, výrazne ovplyvnil jogu do podoby, ako ju poznáme dnes na Západe. V súčasnosti obľúbené štýly ako Iyengar joga, ashtanga vinyasa joga, či z nich ďalej odvodené štýly ako power a flow joga, nesú v sebe výraznú Krishnamacharyovu stopu.

  Tirumalai Krishnamacharya vo veku 100 rokov (1988)

  Sri Tirumalai Krishnamacharya (1888 – 1989) sa narodil v malej juhoindickej dedinke do tradičnej brahmanskej rodiny. To predurčilo jeho osud už od útleho detstva: vzdelával sa v rôznych oblastiach indickej filozofe, náboženstva, študoval sanskrit a jeho otec ho začal učiť jogu už vo veku piatich rokov. Traduje sa, že v šestnástich rokoch prekonal tranz, v ktorom sa mu zjavil jeho dávny predok, jogín z deviateho storočia.

  Za štúdiom precestoval Krishnamacharya veľký kus Indie. Okrem indickej filozofie študoval aj ajurvédu a hru na hudobný nástroj veena. Naďalej sa venoval aj joge. Jeden z jeho učiteľov mu odporučil vyhľadať legendárneho jogína a mudrca Brahmachariu, ktorý žil v Himalájach, v jaskyni na úpätí hory Kailás. Strávil s ním praktikovaním a štúdiom jogy sedem a pol roka. Naučil sa naspamäť starodávny text s názvom Joga kuruntha. Na záver mu Brahmacharia odporučil, aby sa oženil, vychoval deti a stal sa učiteľom jogy.

  Napriek dokonalému vzdelaniu ho nečakala skvelá kariéra. Učitelia jogy v tých časoch neboli superstars s videami na youtube ako dnes :-) Aby nejako uživil seba a manželku, pracoval i na kávových plantážach. Čoskoro sa však zvesť o jeho vedomostiach dostala do paláca mysorského maháradžu. Maháradža bol presvedčený o tom, že joga mu pomohla vyliečiť sa z rôznych ochorení. A tak navrhol Krishnamacharyovi, aby si pod jeho patronátom otvoril jogovú školu – yogashalu. Od 20-tych rokov mal Krishnamacharya možnosť vychovávať pod svojim prísnym dohľadom prevažne mladých, zdravých chlapcov. Tomu prispôsobil aj štýl cvičenia a vyvinul dnes známu ashtanga vinyasa jogu tak, ako ju neskôr prevzal, spopularizoval a do celého sveta rozšíril jeho žiak Patabhi Jois. Krishnamacharya predvádzal sám alebo so svojimi žiakmi krkolomné kúsky, náročné ásany, či dokonca ovládanie pulzu. Hovorí sa, že dokázal zastaviť svoje srdce na dve minúty. Nerobil to však preto, aby sa predvádzal, chcel týmto pritiahnuť pozornosť k joge, ktorá v tých časoch bola v Indii skôr v úpadku. Joga v jeho ponímaní bola silne spätá s vierou v jeho brahmanskej tradícii, v žiadnom prípade nešlo len o nejaký fyzický dril.

  Dobré časy sa skončili v roku 1947, keď sa India osamostatnila a štát nemal ďalej záujem podporovať jeho jogovú školu. Presťahoval sa do Bangalore, neskôr do Chennai. Či už to bolo donútením okolností (bez maharadžovej ochrany sa študenti až tak nehrnuli), alebo jeho prirodzeným vývojom, upustil postupne Krishnamacharya od tvrdosti a prísnosti, ktoré jeho vyučovanie charakterizovali v skoršom období. Postupne vyvinul jemnejší prístup, vychádzajúci zo schopností a zdravotného stavu každého jednotlivca. Koniec koncov, bol vždy aj liečiteľom a ajurvédskym lekárom. Tento prístup prevzal a dodnes ho vyučuje jeho syn, TKV Desikachar. Hoci najskôr nechcel o joge ani počuť a stal sa z neho inžinier, jedného dňa zmenil rozhodnutie a pod vedením svojho otca študoval jogu každodenne takmer tridsať rokov.

  Ďalším presláveným žiakom je BKS Iyengar. Tento chorľavý, neduživý chlapec, Krishnamacharyov švagor, si evidentne počas krátkeho ročného štúdia vytrpel pod jeho prísnym dohľadom svoje. Napr. natrhnuté hamstringy. Bol však natoľko odhodlaný a oddaný joge, že sa z neho postupne stal snáď najvplynejší učiteľ jogy na svete. Vyvinul vlastný štýl, v krorom sa zameral na detaily. Keďže mal zrejme pochopenie aj pre menej zdatných adeptov, začal pri cvičení používať rôzne pomôcky. Čo mu však Krishnamacharya v jeho učení vyčítal, bolo prílišné zaoberanie sa telesnými ásanami a zanedbávanie meditácie.

  Prvenstvo medzi jeho žiakmi však patrí žene zo Západu. Indra Devi bola prvou Krishnamacharyovou žiačkou, ktorá začala vyučovať mimo Indie. Stala sa známou učiteľkou jogy v USA a neskôr v Argentíne.

  Krishnamacharya bol mudrc, jogín a liečiteľ, akého dnes už pravdepodobne nenájdeme. Môžeme však byť vďační, že časť jeho poznania sa k nám dostala prostredníctvom jeho žiakov a žiakov ich žiakov.

  Napíšte komentár →
 • AutorPM 29. 1. 2013, 15:41

  “Čo mu však Krishnamacharya v jeho učení vyčítal, bolo prílišné zaoberanie sa telesnými ásanami a zanedbávanie meditácie.”

  BKS Iyengar Krishnamachyriu označoval jako velkého filozofa a v jednom rozhovoru tvrdí, že ho učil “pouze” ásany. Také se traduje, že ho právě kvůli jeho neduživosti nechtěl učit pránáyámické techniky. Aneb co jogín, to tvrzení :-)…

  Odpovedať →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár