• Jogová výzva: deň 104 – 108

  Jogová výzva: deň 104 – 108

  Zhrnutie posledného týždňa s jogou v rámci 108-dňovej výzvy.

  O čo ide si môžete prečítať v článku Reštart: 108 dní s jogou

  Každý deň zdieľam aj jeden príspevok na Facebooku (obšírnejší) a Instagrame (stručnejší). Toto je ich rekapitulácia, prípadne doplnenie.

  104/108

  iswara
  Išvara pranidhana

  Poslednej nijamy som sa trochu bála. Doteraz som si ju totiž vysvetľovala ako odovzdanie sa Bohu, a to môjmu ateistickému svetonázoru príliš nevoňalo.

  Ale ako inde v joge, aj tu je veľa rôznych výkladov. Kto chce, môže uznávať Išvaru ako božstvo, kto nechce, môže tento pojem chápať ako nemennú realitu, pravé ja, čisté vedomie alebo akúkoľvek spirituálnu hodnotu.

  Takáto duchovná tržnica vyhovie každému, azda aj preto je joga taká populárna 😛

  105/108

  deň 105
  Odpustíte mi dnes malú odchýlku od plánu? V posledných dňoch výzvy sa potýkam s nedostatkom času a s prebytkom stresu. Uznala som za vhodné pustiť si namiesto cvičenia yoga nidra nahrávku, k tomu zapáliť lampu s levanduľovým olejom a vypiť šálku relaxačného čaju. Koniec koncov, yoga nidra je len ďalšia technika, z ktorých si môžeme vyberať, žiadne ulievanie 😉 (toto sa volá racionalizácia)

  106/108

  deň 105

  Poznáte takúto nenápadnú pozíciu? Je z yin jogy (o ktorej, žiaľ, ešte moc neviem, takže budem rada, ak ma nejaké odborníčky doplnia).

  Mala by stimulovať 6 meridiánov, ktoré sa začínajú v palcoch na nohách a súvisia s týmito orgánmi: pečeň, mechúr, slezina, žlčník, obličky a žalúdok.

  Výdrž 2-3 minúty, ale netreba v nej zotrvávať, ak vás to už bolí. Fakt si to skúste, vyzerá to, že nič, ale dlho sa tak vydržať nedá.

  Našla som len anglický názov toe squat.

  107/108

  deň 105

  108/108

  Priatelia, moja výzva je na konci. Ale nebojte, určite nekončím s jogou :-) Ďakujem všetkým, čo ma sledovali aj morálne podporovali. Som si istá, že keby som na to nešla takto verejne, tak by sa mi to určite nepodarilo. Bola to veľká motivácia aj záväzok. Aj keď to možno znie ako fráza z politického programu… jednoducho som nechcela zažiť hanbu pred celým jogovým národom 😉 Každý deň nebol ružový a nie vždy som sa tým pochválila: prvá polovica úplne super, v druhej polovici šla krivka dole. Ale lepšie je cvičiť z donútenia ako necvičiť vôbec. Niekedy sa práve tie donútené cvičenia zvrtli na tie najpríjemnejšie.

  Ak niekto čakal zázračnú premenu, tak ho sklamem: za 108 dní sa ani moje telo, ani moja myseľ extrémne nezmenili. Chce to viac takýchto 108 dní a najmä si usporiadať každodenný život tak, aby v ňom bolo čo najmenej stresu a naháňania, pretože sa to okamžite v jogovej praxi neblaho prejaví: telo stuhnuté, myseľ rozlietaná. (Náležité opatrenia k tomu som už prijala, tak sa to hádam v blízkej dobe zlepší.)

  Ale predsa, jeden zázrak by sa našiel: snáď jediná zima za posledné roky, počas ktorej ma neprepadla „depka”. Vlastne táto zima ubehla veľmi rýchlo, ani netuším ako.

  Dúfam, že vás aspoň trochu bavilo sledovať moje každodenné jogové aktivity. A tiež veľmi dúfam, že som aspoň niekoho inšpirovala. Dá sa to. Každý deň. Aj v ťažký deň. Dokonca aj v extrémne ťažký deň.Ešte raz vám ďakujem a nezabúdajte: KEEP ON THE SUNNY SIDE OF LIFE <3

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár