• Hodina jogy s Matejom Jurenkom

  Matej je nepochybne mimoriadny zjav na slovenskej jogovej scéne. Chalan z Bratislavy sa k joge dostal na základe zvláštneho sna. Neskôr ju študoval priamo v Indii, s jogou precestoval kus sveta, až sa nateraz usadil v čínskom Šanghaji, kde ako učiteľ jogy pôsobí už pár rokov. Okrem toho sa intenzívne venuje šamanizmu. Svoje znalosti a skúsenosti prepojil do systému, ktorý nazval shrivatsa joga – joga nekonečného uzla. Fíha, no čo poviete, veď to by už hádam stačilo aj na filmový scenár :-)

  Máme šťastie, že sa Matej celkom pravidelne vracia aj na Slovensko. Vždy sa s ním popritom uskutočnia aj nejaké semináre a hodiny. Toto leto ich bolo viacero. Dostala som sa až na jeho poslednú hodinu, jeden deň pred jeho návratom späť do Šanghaja.

  Hoci bola hodina popísaná ako predstavenie shrivatsa jogy, k nejakej teórii sme sa vôbec nedostali. Ani mi to nevadilo. Začali sme cvičením: miernou rozcvičkou, dýchaním. Ďalej nasledovali ásany, hlavne v stoji. Hlavný rozdiel pre mňa spočíval v tom, že nešlo len o tie notoricky známe ásany, ktoré sa neustále opakujú takmer na každom cvičení. Dostali sme sa k pozíciám, ktoré som zatiaľ cvičila len párkrát, alebo som ich dokonca ani nikdy nevidela. Bolo to naozaj príjemné spestrenie bežnej praxe. Cvičenie bolo stredne náročné, ale na svoje si prišli aj pokročilí. Len som tak kukala ako puk, koľko báb dookola dokáže urobiť špagát. Hotové baletky :-) Nič som si z toho nerobila, predsa Matej aj na začiatku upozorňoval, že joga nie je nejaký výkonnostný šport a netreba sa porovnávať s okolím. Cvičenie bolo spojené tiež s viacerými mudrami – pozíciami rúk. Opäť malá zmena oproti bežnej hodine.

  Síce som sa teoreticky nedozdevela, v čom spočíva inakosť shrivatsa jogy, ale zacvičila som si výborne. Atmosféra hodiny s novým, „exotickým“ učiteľom a pokročilí cvičiaci okola na mňa vždy zapôsobia nejako zázračne a cítim sa zrazu silnejšia a ohybnejšia. Matej spomínal, že sa v Bratislave vyskytne opäť v decembri. Neváhajte a hodinu či seminár s ním si určite nenechajte ujsť.

  Viac sa dozviete na Matejovej stránke www.jurenka-yoga.sk alebo si prečítajte tento rozhovor s Matejom Jurenkom.

  Matej má na Slovensku už aj svojich prvých žiakov. Shrivatsa jogu cvičí Zdeno a info o hodinách a akciách nájdete na jeho stránke http://zdeno-yogi.webnode.sk prípadne na jeho Facebook stránke.

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár