• Diwali – sviatok svetiel

  Diwali – sviatok svetiel

  Diwali (alebo Deepawali, dípawali) je pravdepodobne najväčší hinduistický sviatok. Oslavuje sa každý rok v jesennom období. Presný dátum sa stanovuje podľa hinduistického kalendára na základe fázy mesiaca a je ním nov v období od polovice októbra do polovice novembra. V roku 2013 teda Diwali pripadá na 3. novembra.

  Diwali je známy ako sviatok svetiel. Doslovný preklad slova deepawali je rad svetiel (deep = svetlo, avali = rad). V tomto období totiž hinduisti na celom svete tradične rozsvecujú malé olejové lampy a vôbec všetky možné druhy svetiel i ohňostrojov. Rozsvietené lampy symbolizujú poznanie a vnútorné svetlo, ktoré prináša pokoj a odháňa všetky stopy temnoty a nevedomosti. Diwali je oslavou víťazstva dobra nad zlom, svetla nad temnotou.

  Diwali

  Image: Flickr by San Sharma under Creative Commons Licence

  História sviatku Diwali

  Historicky je možné sviatok Diwali vystopovať až do starovekej Indie, kedy sa pravdepodobne spájal so žatvou a zberom úrody. Existujú však rôzne legendy spojené so vznikom tohto sviatku. Tie sa líšia jednak podľa geografického územia, jednak podľa náboženstva. Diwali totiž neoslavujú len hinduisti, ale aj sikhovia a džinisti. Podľa niektorých legiend je Diwali oslavou manželstva bohyne Lakšmí a boha Višnua. Vykonáva sa rituál pre bohyňu Lakšmí, čím sa má zabezpečiť šťastie a bohatstvo v rodine a podnikaní. Diwali je tiež pripomienkou víťazstva Rámu nad démonickým kráľom Ravanom. V Bengálsku je tento sviatok venovaný uctievaniu Matky Kálí, bohyne temnoty. Vo väčšine hinduistických rodín sa v týchto dňoch uctieva aj Ganéša, boh so sloňou hlavou, ktorý symbolizuje blahobyt a múdrosť. V džinizme sa Diwali oslavuje ako deň, keď Máhavíra dosiahol nirvánu. A pre Sikhov predstavuje Diwali deň, kedy bol z väzenia prepustený guru Hargóbind a 52 ďalších princov. V tento deň vďaka slávnostnému osvetleniu a ohňostrojom ešte viac vynikne krása sikhského Zlatého chrámu v meste Amritsar.

  Ráma a Ravana

  Ráma v boji s Ravanom

  Oslavy Diwali

  Sviatok Diwali má však aj svetský rozmer. Najlepšie by sa dal prirovnať k Vianociam. Oslavy trvajú tri až päť dní v závislosti od regiónu alebo náboženstva. Začínajú sa už dva dni pred samotným sviatkom Diwali (novom) rozsvecovaním svetiel. Ešte predtým je však nevyhnutné urobiť v dome veľké upratovanie. Počas Diwali sa stretávajú rodiny, trávia spolu čas, hrajú spoločenské hry, dávajú si darčeky a sladkosti a hlavne veľa a dobre jedia. Obchodníci majú v období pred Diwali najväčšie tržby. Rozhodne sa počas osláv neodporúča cestovať do Indie – letenky sú drahé a dopravná situácia je katastrofálna.

  Happy Diwali

  Image: Flickr by Prachisurya under Creative Commons Licence

  Svetlo ako symbol naprieč kultúrami

  Zaujalo ma, že v rôznych častiach sveta ľudia v tomto ročnom období zapaľujú svetlá a zaháňajú temnotu. Náš sviatok všetkých svätých, anglosaský Halloween aj indický sviatok Diwali, nadchádzajúce sviatky v decembri (svätá Lucia, Vianoce, židovská Chanuka) – spája ich túžba po svetle, verím, že po svetle duchovnom a vnútornom. Sme rôzni, a predsa rovnakí. Kolektívne nevedomie nás spája aj cez kontinenty.

  A len tak pre istotu zapaľujem dnes bohyni Lakšmí sviečku aj ja, veď je snáď dosť veľkodušná na to, aby dopriala bohatstvo a prosperitu aj nám nehinduistom :-)

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár