• Antigravity nie je joga. Ale je zábavná.

  Antigravity joga, flyfit yoga, aero yoga, aerial yoga. Nazvyte si to, ako chcete, ale toto, milí majitelia fitness centier, toto joga rozhodne nie je! Uznávam však, že je to skvelá zábava :-)

  Neviem, kto mal prvýkrát tú drzosť a nazval tento druh cvičenia jogou. OK, akceptujem, že jogou sa nazýva aj power joga, ktorá sa oficiálne úplne dištancuje od všetkého „duchárstva”. V power joge sa ale stále cvičia klasické ásany a dbá sa na dýchanie. Pri antigravity joge sa však cvičia len akési napodobneniny jogových ásan. Používajú sa síce zvieratkovské názvy pozícií (pštros, mulica), ale na to ma nedostanete, ja už mám materskú školu dosť dávno za sebou. Absolútne sa ignoruje dych, správne zaujatie a precítenie telesných pozícií či koncentácia. Nula bodov pre jogu.

  Antigravity joga

  Antigravity joga sa cvičí na pruhoch látky. Obrázok je z Wikimedia/ Creative Commons.

  Antigravity čudo (slovíčku joga sa budem v tomto prípade vyhýbať) sa cvičí na pruhoch látky, ktoré sú pevne uchytené na strope na spôsob hojdačky alebo hamaky. Podľa prevádzkovateľov majú dostatočnú nosnosť a teoreticky by ste sa nemali obávať, že sa pod vami táto handra pretrhne. Do látky sa dá pohodlne usadiť, alebo dokonca aj ľahnúť s vystretými nohami. S touto pomôckou sa potom robia všelijaké posilňovacie a naťahovacie cvičenia, niektoré z nich podobné jogovým ásanám. Tie mi boli vcelku ukradnuté, ale náramne sa mi páčilo hojdanie, „lietanie” alebo visenie dolu hlavou. Je to skrátka ohromná švanda. Taká kombinácia preliezok, hojdačky a ležania na nafukovačke na vode. Inštruktorka zrejme prihliadala na to, že jej na hodinu prišli tri začiatočníčky a prispôsobila tomu i cviky. Ale inak sa na pruhoch látky dajú robiť i podstatne náročnejšie až akrobatické záležitosti, čo si môžete vyhľadať na YouTube.

  Hoci ma poletovanie nadchlo, musím uviesť i zopár neblahých vedľajších účinkov. Po jednom cvičení ma na druhý deň bolela krčná chrbtica. Hlava sa totiž pomerne často zakláňa alebo zostáva bez opory. Druhou, výraznejšou nepríjemnosťou, bola mierna nevoľnosť, typická kinetóza ako v aute alebo na kolotoči. Nečudo, veď som sa hodinu neustále pohupovala. Niekomu môžu obrátené polohy vadiť kvôli nepríjemným tlakom v hlave, môže sa vyskytnúť závrať a niekomu jednoducho panický strach z prípadného pádu pokazí celú zábavu. Keďže sa veľmi nedbá na nejakú rovnováhu, správne a dôkladné vykonávanie cvikov, asi by mali pre istotu zostať doma aj všetci, čo majú problém s chrbticou. Inštruktorka sa už na začiatku hodiny pýta na rôzne zdravotné prekážky. Toto cvičenie je skrátka iba pre zdravých.

  Aký ortieľ teda vynesiem nad antigravity čudom? O jeho popisovaných skvelých účinkoch mám značné pochybnosti. Pre mňa je však zábava a úlet dostatočne skvelý účinok, a tak vôbec neľutujem, že som antigravity vyskúšala. A pravdepodobne to nebolo naposledy. To označenie joga by som však radšej nahradila slovíčkom fitness, alebo obyčajným slovenským pojmom cvičenie.

  V Bratislave hodiny s týmto druhom cvičenia môžete nájsť na viacerých miestach:

  … a pravdepodobne aj niekde inde, už vygooglite aj sami :-)

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár