• Ako bolo na Yoga Open Air 2012

  Ako bolo na Yoga Open Air 2012

  Yoga Open Air |
  13. októbra 2012 | areál FTVŠ UK (športová hala FTVŠ UK), Bratislava |

  Bol(a) si tam aj ty? Napíš svoje dojmy do komentárov pod článkom! :-)

  Yoga Open Air je jednodňová akcia, ktorú už po tretíkrát zorganizovalo združenie Joga všade. Ide o cvičiteľov power jogy, a tomu zodpovedal aj program podujatia: žiadna duchovná teória, len štyri lekcie jogy a v prestávke promo lekcia capoiera. Organizátorov musím pochváliť. Výborný bol už výber miesta: športová hala FTVŠ je naozaj veľká a každý mal dostatok priestoru. A to nás veru prišlo neúrekom! Milým prekvapením pri registrácii bolo, že v cene bola aj fľaša vody a občerstvenie. A aj časový harmonogram sa dodržal takmer presne.

  Prvú lekciu o desiatej som nestihla :-( Viedla ju Miška Hluchová. Je zakladateľkou Power yoga akadémie, a tak predpokladám, že necvičila nič iné ako power jogu.

  Druhá hodina mala vzletný názov Meditácia v pohybe. Išlo o kombináciu jogy a Port de Bras. O tomto cvičení som doretaz len počula, ale nikdy som ho nevyskúšala. Zaradila som ho hneď do skupiny, ktorú sama pre seba označujem ako “spartakiáda”. Čiže nejaká menšia tanečná choreografia na rytmickú hudbu. Úvod sa mi celkom pozdával: dostali sme do rúk hrkálky, pohyb bol viac menej voľný. Potom sa prešlo do jogovej časti: jednoduchej opakovanej zostavy, ktorá sa časom zrýchľovala. Až príliš, povedala by som. No a potom prišli na rad tie nešťastné tančeky, kedy som to po chvíli vzdala. Som totiž tanečno-koordinačný antitalent a neviem si zapamätať ani jednoduché zostavy, či skoordinovať pravú ruku s ľavou nohou. Na záver sa všetky časti choreografie spojili a odcvičili za sprievodu dramatickej hudby, po čom nasledoval obrovský aplauz pre cvičiteľku Adrianu Seidler. Hm, musím priznať, bola som jediná, čo to vzdala. I keď uznám, že moja nespokojnosť vyplýva z nedostatku môjho talentu, naozaj som vôbec nepochopila, aký zmysel má prepájať jogu s Port de Bras a robiť z ásan iba prvky tanečnej zostavy. Aby sa to lepšie predávalo?

  Tretia hodina bola so Zuzanou Plevovou a mala ešte (a doslova) vzletnejší názov: Fly, Float and Evolution yoga. Bola som veru nesmierne zvedavá, čo sa pod týmto označením bude skrývať. No jednoducho prišla hodina power jogy doplnená o “vtáčie” pozície: orol (garudasana), vrana (bakasana), holub (eka pada rajakapotasana), lastovička (variácia virabhadrasany III) a páv (mayurasana, ale toho sme nerobili). Pekná hodina, motivujúca cvičiteľka, ale názov trochu nadsadený :-)

  Ešte sme ani nevychladli a už nastúpil Jaro Pávek s hodinou Ashtanga jogy. Na úvod objasnil základné pravidlá týkajúce sa dýchania a bándh. Potom nasledovala skrátená zostava primary series. Bola som veľmi zvedavá, pretože ashtangu som doteraz cvičila len s Janou Dúžikovou. Opäť raz musím povedať, že čo učiteľ, to zmena. I pri takom rigidnom systéme, akým ashtanga joga je, som si povšimla zopár rozdielov. Ale o nič veľké nešlo a konečne som si užila hodinu nefalšovanej jogy. I keď, keby som o ashtange doteraz nič nevedela, bola by som iste dosť stratená.

  Nespomenula som ešte promo lekciu capoiery. Nabehli týpci v bielych teplákoch, vyzerali ako pekári :-) Pre mňa bolo zaujímavé ich vystúpenie sledovať, ale pre istotu som sa nezapojila, aby som niekomu neodkopla hlavu :-) Cvičenie je náročné na kondíciu, ale hlavne na koordináciu. A to nielen sám so sebou, ale aj s partnerom, čo dokonca dvoma. Nič pre mňa, radšej len pekne zostanem naďalej pri joge.

  Yoga Open Air bol určite príjemne strávený deň. I keď ma nie každé cvičenie nadchlo a na exotické názvy sa už radšej nedám nachytať, zacvičila som si veľmi príjemne. A bolo fajn vidieť toľko jogychtivývh ľudí pohromade. Tak snáď dovidenia o rok.

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár