• Ajurvéda s Danielou Juričić

  Seminár Ayurvédsky životný štýl: neprekonateľná preventívna medicína |
  Centrum Zlatá špirála, 12.-13. mája 2012 |

  Ani neviem, kedy vznikol môj záujem o ajurvédu. Šlo to tak nejako ruka v ruke s jógou. Čo to som našla na internete, niečo si prečítala v knižkách a časopisoch a ako to väčšinou býva, celkom náhodou som niekde objavila informáciu o seminári s Danielou Juričić. Mám ho čerstvo za sebou, hlavu mám ešte plnú dojmov a nových pojmov a rozmýšľam, ako to všetko zakomponovať do svojho života.
  Nechcem tu písať a ajurvéde ako takej, k tomu určite vygooglite viac fundovaných informácií inde. Chcem sa hlavne podeliť o zážitok zo seminára, aby ste mohli zvážiť, či sa vám oplatí absolvovať ho niekedy v budúcnosti. A už teraz vám hovorím: určite sa to oplatí :-) Profil Daniely Juričić pôsobí fakt fundovane, a tak som s prihláškou na seminár v cene 80 € neváhala. Najskôr sa v piatok večer konala prednáška pre širšiu verejnosť, z ktorej som polovicu zmeškala. Ale šlo hlavne o vysvetlenie základných pojmov, ktoré som už poznala.

  Teoretická sobota: dóše, prakruti, vznik chorôb

  V sobotu sme sa podrobnejšie venovali základnej teórii o troch dóšach. Na základe toho sme sa následne mali pokúsiť určiť svoju vikruti a prakruti. Daniela nám síce rozdala dotazníky, akých nájdete hromadu aj na internete, zároveň nám však povedala, že sama tieto dotazníky neznáša. Sú zjednodušujúce a vašou hlavnou úlohou bude upresniť si svoju prakruti na základe vlastného sebapozorovania. Nikto iný vás totiž nepozná tak dobre, ako sa poznáte sami. No, čím ďalej sa tým zaoberám, tým mám z toho väčší zmätok. Ale nejaké tušenie, čo v mojej konštitúcii prevažuje, už mám.
  Poobede sme pokračovali rozprávaním o tom, ako vznikajú choroby. Niečo o tkanivách, pod ktorými si vôbec nepredstavujte tkanivá v tom zmysle, v akom sme sa o nich učili na biológii. O tom, ako prebieha metabolizmus v týchto tkanivách. Vôbec celým seminárom sa prelínalo zdôrazňovanie toho, aké dôležité je jedlo a trávenie.

  Praktická nedeľa: čo robiť a nerobiť, čo jesť a nejesť

  Nedeľa sa mi páčila viac. Po teórii prišli konkrétne odporúčania, čo robiť. V ajurvéde vôbec neplatí naše obľúbené príslovie „klin sa klinom vybíja“. Práve naopak. Niečo podobné by vo vašom organizme spôsobilo ešte väčšiu nerovnováhu. Príklad: ak ste pittová konštitúcia (veľmi, veľmi, veľmi zjednodušujúco: je vám väčšinou teplo, na slnku sa ľahko spálite, ľahko sa nahneváte), niekto vás práve rozčúlil a vy si na to ešte dáte pálivé jedlo a idete sa opaľovať, nemôžete očakávať nič dobré. Negatívne účinky sa nemusia prejaviť v hrozivom rozmere okamžite, ale keď sa toho nazbiera viac, zdravotné problémy vás neminú. Bububu.
  Celá praktická časť ajurvédy, každodenná životospráva, je zameraná práve na udržiavanie vašich dóš v stave, ktorý je pre vás prirodzený. Ak sa niektorá z dóš zvýši, treba robiť všetko pre to (úpravou stravy a životosprávy), aby sa opäť dostala do rovnováhy. Ak u vás niektorá z dóš prirodzene prevažuje (čo skoro u každého), mali by ste sa vyhnúť správaniu, ktoré ju zvýši ešte viac. Pre každú z troch dóš existuje dlhý zoznam odporúčaných a zakázaných potravín alebo aktivít. Ešte pred tým by ste si mali svoje telo očistiť a aj na to sme dostali celkom jednoduchý, nedrastický návod.
  Všeobecne pre každého je odporúčaný pravidelný denný režim. Musím uznať, že niektoré jeho časti, ako je automasáž vlažným olejom sa mi veľmi pozdávajú :-) Taký malý ranný wellness. Odporúčania sa potom ešte menia v závislosti od ročného obdobia.

  O zázračné zdravie sa treba pričiniť

  Celé je to o vašom vlastnom osobnom nasadení. Hoci aj v ajurvéde existujú lieky, ak si chcete zdravie udržať alebo prinavrátiť, nepôjde to bez vlastnej snahy a trochy námahy. Ak si zdravie budete humpľovať stravou alebo iným správaním, nemôžete očakávať žiadne zázraky. To dáva zmysel, nie? Tak prečo od lekárov a liečiteľov očakávame niečo iné?
  Pekne za horúca sa púšťam do svojho ajurvédskeho životného štýlu. Myslím, že to pre mňa nebude až taký problém, kadečo alternatívne som už vyskúšala. Ajurvéda nevyžaduje hladovanie, nezakazuje ani tuky, ani sacharidy. Pre mňa asi najväčšou výzvou bude pravidelný spánok. Žiadne ponocovanie pri internete. No áno, ale kedy mám potom písať tento blog? Ak sa na dlhšie odmlčím, bude to znamenať, že som v každodennom praktikovaní ajurvédy naozaj úspešná :-)

  Odkaz na stránku Daniely Juričić: www.ayurdharma.com alebo sledujte príspevky na Facebooku: www.facebook.com/ayur.dharma

  Napíšte komentár →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár